Our range of products include air bubble roll, suprime air bubble roll, air bubble rolls wraps and bubble wrap sheet.
₹ 351 / Roll Get Latest Price
| Thickness (GSM) | 250 GSM |
| Bubble Diameter | 25 mm |
| Sheet Width | 1 meter |
| Bubble Size (mm) | 6 mm |
| Sheet Weight | 200 GSM |
| Sheet Thickness (mm) | 8 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Width | 650 MM |
| Material | Plastic |
| Length | 50 m |
| Sheet Length (m/roll) | 100 meter |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 560 / Roll Get Latest Price
| Width | 1000 mm (1m) |
| Thickness (GSM) | 250GSM |
| Sheet Width | 1 meter |
| Usage/ Application | Cosmetics Industry |
| Length | 100 m |
| Sheet Length (m/roll) | 100 meter |
| Bubble Diameter | 25 mm |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | INDUSTRIAL MATERIAL & WOODEN FURNITURE |
| Design Type | Round |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Roll
AIR Bubble film a transparent plastic material commonly used for packing fragile items. The bubbles that provide the cushioning for fragile or sensitive objects are generally available in different sizes and the level of cushioning protection needed. Multiple layers might be needed to provide added levels of shock absorption during transit and to protect the sensitive electronic products.
SPECIFICATION:
Width : up to 1 meter x100 meterThickness: 200 gauge to 600 gauge
₹ 470 / Roll Get Latest Price
| Width | 1000 mm (1m) |
| Thickness (GSM) | 50 GSM |
| Sheet Width | 1 meter |
| Length | 100 m |
| Sheet Length (m/roll) | 100 meter |
| Bubble Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | machine packaging |
| Design Type | Roll |
| Sheet Thickness | 50 |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 900 / Roll Get Latest Price
| GSM | 50 GSM |
| Width | 1.5 m |
| Sheet Width | 1.5 meter |
| Bubble Size (mm) | 6 mm |
| Length | 100 m |
| Sheet Length (m/roll) | 100 meter |
| Bubble Diameter | 30 mm |
| Sheet Weight | 50 GSM |
| Sheet Thickness (mm) | 3 mm |
| Design Type | ROLL |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India