Our range of products include rebonded foam sheet and bonded foam sheets.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Foam Material | PU Foam |
| Form | Sheet |
| Application | Sofa Base |
| Density | 100 DENSITY |
| Sheet Thickness | 50 mm |
| Sheet Length | 1830 mm |
| Sheet Width | 900 mm |
| Size/Dimension | 3x6 4x6 6x6 ,6x6.5, 6x7 feet |
| Color | Mix colour |
| Brand | Suprimo |
| Thickness | 100mm |
| Usage/Application | Industrial Mattress, Sofa etc |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bondedfoams are formed by the reaction between an isocyanate prepolymer and a polyol in the presence of a blowing agent, and an amine (catalyst). The isocyanate is a diisocyanate such as methylene diphenyl diisocyanate or toluene diisocyanate.
₹ 1665 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Foam Material | PU Foam |
| Density | 90 kg/m3 |
| Application | Sofa Base |
| Sheet Thickness | 25 mm |
| Sheet Length | 1830 mm |
| Usage / Application | Mattress |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Dimensions | 6x6 ft |
| Size | Single |
| Packaging Type | Mattress |
| Automation Grade | PU Foam |
Minimum order quantity: 5 Piece
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India