Pioneers in the industry, we offer bopp plain adhesive tape, brown bopp tape and rg duct tape from India.
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Thickness | 38 µm |
| Adhesive Type | Hot-Melt |
| Printing | Plain |
| Core Diameter | 76 mm (3 inch) |
| Pack Size (Rolls per Carton) | 72 |
| Usage/Feature | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 Inch |
| Length | 40 meter |
| Pattern | Plain |
₹ 12 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 40-60 mm |
| Tape Length | 40-50 m |
| Thickness | 40 mic |
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/Feature | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 Inch |
| Length | 40 Meter |
| Pattern | Plain |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Tape Width | 2 Inch |
| Length | 50 m |
| Color | Silver Grey |
| Tape Length | 50 m |
| Adhesive Type | Natural Rubber |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
| 24mm ,48mm 72mm | 50mtr |
Minimum order quantity: 72 Piece
Duct tape is a versatile tape used for many purposes, including sealing, patching, and repairing. You can use it for general repairs around the house, in your car, or while camping. Patching: Use duct tape to patch holes in walls, boxes, or furniture Repairing: Use duct tape to fix leaks, vacuum repairs, or broken furniture Sealing: Use duct tape to seal gaps or create a weatherproof seal Packing: Use duct tape to reinforce boxes Cable management: Use duct tape to manage cables and cords
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India