Pioneers in the industry, we offer supreme epe foam roll, epe foam roll, epe foam black roll, polyethylene foam roll and epe foam tubes from India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 MM TO 12 MM |
| Brand | ALL TYPES |
| Color | White |
| Usage/Application | MACHINE PACKING EQIPMENT |
| Shape | ROUND |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
Foam is an object formed by trapping pockets of gas in a liquid or solid. ... In most foams, the volume of gas is large, with thin films of liquid or solid separating the regions of gas. Soap foams are also known as suds. Solid foams can be closed-cell or open-cell.
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material | All packaging types |
| Size | 0.85 mm to 1,2,3,4,5,6,8,10,12 mm |
| Type | EPE foam sheet roll |
| Color | White / Black |
| Packaging Type | Industrial uses / Handlooms |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1- 9 mm |
| Usage/ Application | For Packaging materials |
| Design Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| 1.4 width length 80mtr | 7kg |
Minimum order quantity: 2 Piece
Foam is an object formed by trapping pockets of gas in a liquid or solid. ... In most foams, the volume of gas is large, with thin films of liquid or solid separating the regions of gas. Soap foams are also known as suds. Solid foams can be closed-cell or open-cell.
₹ 2000 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | Black |
| Usage/ Application | Packaging machine and part |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Roll
Polyethylene Foam
₹ 2001 / Roll Get Latest Price
| Shape | Round |
| Product Form | Roll |
| Design Type | Roll |
| Brand | RG |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 400 meter |
| Width | 1.5 MTR |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 1mm,2mm,4mm,5mm ,6MM,8MM,10MM,12MM |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Single Piece Length | 25 meter |
| Inner Diameter | 2 mm |
| Brand | RG |
| Thickness | 15 mm |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Protection |
| Diameter | 20 mm |
| Material | Expanded polyethylene (aka EPE foam) refers to foams made from polyethylene. Typically it is made fr |
| Length | DEPEND ON REQURIMENT |
| Temperature Range | 60-80 degree c |
| Fire Retardant | No |
| Water Absorption | Less than 1 % |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
its low thermal conductivity, EPE foam is a popular insulation material for air conditioners, heaters, and pipes. Fire retardants can also be added during the manufacturing process and therefore can be used to fill in walls, and cover floors and ceilings.
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India