Leading Manufacturer of white foam sheet, expanded polyurethane foam, pu foam mattresses and gummed eva sheet from Pune.
₹ 235 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | EPE |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | EPE |
| Size | 3x6,4x6,5x6,6x6 |
| Density | 17-18 |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 4feet |
| Length | 6feet |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 30 Sheet
EPE Foam is a lightweight, semi-rigid, flexible closed cell foam, most commonly used in packaging, for impact and shock absorption, vibration dampening, and surface protection
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Use For | Industrial |
| Usage/ Application | Industrial |
| Curing System | NA |
| Shape | NA |
| Roll Length | As per customer |
| Features | NA |
| Breakage Strength | NA |
| Elongation | NA |
| Extension Rate | NA |
| Shrinkage | NA |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Mattress Size | Single |
| Foam Type | PU Foam |
| Thickness | 50 mm |
| Usage / Application | Mattress |
| Firmness Level | Medium Firm |
| Cover Material | Cotton |
| Dimensions | 6x4 ft |
| Usage/Application | Home |
| Size | Single |
| Color | Pink |
| Packaging Type | PU Foam, For Sofa , Mattresses |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 60 / mm Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Packaging |
| Roll Length | 1mtr x 2mtr EVA |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Colors | Black , White |
Minimum order quantity: 10 mm
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India