Our product range includes a wide range of esd foam sheet, epe foam box, customized eva foam and cross link foam.
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Foam Material | EPDM Foam |
| Density | 40 D |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Application | Footwear, Sound Insulation, Sports Mat, Construction, Packaging, Automotive |
| Usage/ Application | ESD equipment works to actively neutralize the threat posed by static electricity by working to prev |
| Shape | sheet |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 5 mm |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 15 Piece
Anti-static (ESD) foams help dissipate electro-static charges, which can easily damage sensitive electronic devices and parts. These types of foam have a surface resistance that measures between 109 – 1012 ohms and are made from a static dissipative polyurethane and polyethylene
₹ 8.5 / Piece Get Latest Price
| Inner Size | 100 x 100 x 50 mm |
| Product Form | BOX |
| Foam Density | 18 kg/m3 |
| Shape | Square |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Box Shape | Square |
| Lid Type | With Lid |
| Usage | Industrial Parts |
| Property | Light Weight |
| Thickness | 10 MM TO 100 MM |
| Cavity Type | Single Cavity |
| Box Capacity | 5 Kg |
| Color | White and Black |
| Surface Finish | Plain |
| Height | 1-10 In |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1-10 In |
| Printing | Plain |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Density | 60 kg/m³ |
| Hardness | 25 Shore A |
| Usage/Application | Packaging |
| Grade | Industrial |
| Form | Sheet |
| Color | Black |
| Packaging Type | AUTOMOTIVE |
| Pack Type | EVA FOAM FITMENT AND CAVITY |
| Available Colors | BLACK |
| Sheet Shape | RECTANGULAR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 34 / Square Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage/ Application | athletic padding, protective padding, product packaging, costume and prop design, models, and more. |
| Finish Type | Rough |
| Thickness | 50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India