Pioneers in the industry, we offer box strapping clip from India.
₹ 59 / Kg Get Latest Price
| Clip Type | Closed Seal |
| Strap Width | 12 mm |
| Material | Steel |
| Strap Material | PP Strap |
| Usage/Application | Packaging |
| Clip Thickness | 0.8 mm |
| Pack Size | 100 pcs |
| Size | 12mm / 16mm / 19mm. |
| Color | Black |
| Features | Dimensional accuracy Precise design Fine finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
We are a prominent name engaged in offering Outer Packing Clip. Our offered clips are precision engineered by employing contemporary technology in accordance with the varied industry applications. Moreover, clients can avail this entire range of clips from us in a wide range of specifications as per clients’ requirements.
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India