Leading Manufacturer of protective packaging material, corrugated packaging roll, pvc stretch cling film, heat shrink film and plastic packaging materials from Pune.
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Paper |
| Product Type | ANGAL |
| Size | 50X50X5MM |
| Usage / Application | Industrial, E-commerce |
| Thickness | 5mm |
| Design Type | SHEET ROLL |
| Patterns | Angle |
| Color | White |
| Plastic Type | Paper |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35 / Kg Get Latest Price
| Flute Type | E Flute |
| GSM | 120 GSM |
| Width | 40 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 120 GSM |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Ply | 2 Ply |
| Pulp Material | Brown Paper |
| Brand | RG |
Minimum order quantity: 50 Kg
Corrugated rolls are a protective packaging product for customers who require a flexible solution to protect their products in transit. Corrugated cardboard rolls provides the easiest way to package and protect irregular items of different sizes and forms.
We deal in Premium Quality Paper of Corrugated Sheet Roll.
These Corrugated Packaging Roll are ideal for Ecommerce packaging and can be easily handled.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Application Type | Food Cling |
| Roll Width | 200 mm |
| Brand | RG |
| Material | PVC |
| Roll Length | 300 m |
| Usage | Supermarket, Industrial, Hotel, Catering, Kitchen |
| Packaging Type | ROLL |
| Type | PVC |
| Size | 300 MM |
| Features | FOOAD DAIRY PRODUCT PACAKAGING |
| Color | GOLD |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Length | 150 m |
| Thickness | 40 mic |
| Width | 150 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Single Wound |
| Roll Length | 200 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
RG Enterprises offer high-quality LDPE Shrink Film. LDPE (Low-Density Polyethylene) Shrink Film is used for wrapping products across various industries such as pharmaceuticals, cosmetics, glass bottles, cans, tins, beverages, tetra packs, cartons, consumer durables, stationery and all sorts of industrial products.
RG ENTERPRISES specialty is to make tailor made products to suit the customer’s requirement. The products have high application shrink.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Length | 200 m |
| Material | LDPE |
| Usage/ Application | Cosmetics Industry |
| Width | 12 inch |
| Usage/Application | box packeging machine wrpping |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 50mm to 1500 mm |
| Color | tranparant |
| Patterns | ROUND |
| Bubble Size | 1MTR x100 MTR 1X80MTR |
| Plastic Type | LLDPE |
| Tensile Strength | 300% |
| Transparent | WHITE Transparent |
| Weight | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
Stretch Wrap, also known as pallet wrap is a simple process of wrapping boxes or items that have been accumulated on a pallet and then pulled tightly together by the force of the film wrapped around the boxes or items. Our lines of stretch films are made for performance and value.
SPECIFICATIONS : .Width:50 mm to 3000 mmYield:up to 200% – 300%
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India