Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer pet strap roll, pet strapping roll and pet strap clip.
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 16 mm |
| Width | 16 mm |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Breaking Strength | 300 kgf |
| Color | Green |
| Strap Color | Green |
| Usage Type | Manual Grade |
| Core Diameter | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Plain |
| Weight | 20kgs |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1300 / Roll Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Breaking Strength | 300 kgf |
| Color | Green |
| Strap Color | Green |
| Usage Type | Manual Grade |
| Core Diameter | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Plain |
| Weight | 20KGS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Roll
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Clip Type | Closed Seal |
| Strap Width | 12 mm |
| Material | Steel |
| Strap Material | PP Strap |
| Usage/Application | Packaging |
| Clip Thickness | 0.8 mm |
| Pack Size | 100 pcs |
| Size | 12mm ,15mm , 18mm |
| Color | Silver , White Cover |
| Features | PP and PET Strap Holding Clips |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India