Manufacturer of a wide range of products which include pp strapping roll, polypropylene box strapping roll, green pet strapping roll, pp strap rolls and 12 mm pp strap rolls.
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 19 mm |
| Width | 19mm |
| Roll Length | 650 m |
| Usage Type | Manual Grade |
| Strap Thickness | 0.8 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PP |
| Pattern | Roll |
| Roll Width | 12 mm |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Strap Material | PP |
| Width | 16 mm |
| Strap Width | 16 mm |
| Strap Thickness | 0.8 mm |
| Strap Grade | Manual Grade |
| Pattern | Plain |
| Strap Color | White |
| Core Size | 200 mm |
| Material | Polypropylene |
| Thickness | 0.7 mm |
| Color | White |
| Features | Waterproof |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 9MM , 12MM,15MM |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1300 / Roll Get Latest Price
| Strap Width | 15 mm |
| Width | 15 mm |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Breaking Strength | 300 kgf |
| Color | Green |
| Strap Color | Green |
| Usage Type | Manual Grade |
| Core Diameter | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Embossed |
| Weight | 20kgs |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Roll Length | 650 m |
| Thickness | 0.7mm |
| Usage Type | Manual Grade |
| Material Grade | Virgin |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| 9MM,12MM 16MM 19MM | 9MM,12MM 16MM 19MM 11 kgs 2kgs |
Minimum order quantity: 50 Kg
Strapping rolls are made from PP materials. These strapping rolls are having more shining and strength so it is widely used in various industries as well as home applications.
These box strapping have the highest strength and high length to weight ratio to give economical and efficient binder cord.
Available : Fully automatic, semi automatic, manual natural m white opaque, coloured and printed.
SPECTIFICATION
Width : 6mm to 19mm
Thickness : 05mm to 1mm
Length : as per requirement
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Roll Length | 650 m |
| Thickness | 0.7mm |
| Usage Type | Manual Grade |
| Material Grade | Virgin |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
Strapping rolls are made from PP materials. These strapping rolls are having more shining and strength so it is widely used in various industries as well as home applications.
These box strapping have the highest strength and high length to weight ratio to give economical and efficient binder cord.
Available : Fully automatic, semi automatic, manual natural m white opaque, coloured and printed.
SPECTIFICATION
Width : 6mm to 19mm
Thickness : 05mm to 1mm
Length : as per requirement
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India