Our range of products include pp box strap strapping roll, pp strapping roll and white pp box strapping roll.
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Width | 9 mm |
| Roll Width | 9 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| *We are engaged in offering a wide range of Pp Strapping Roll to our clients. Our range of all produ | Qulity supply |
Minimum order quantity: 11 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12mm |
| Roll Length | 650 m |
| Thickness | 1.0mm |
| Usage Type | Manual Grade |
| Material Grade | Virgin |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| 9MM ,12MM,16MM,19MM | 11kgs |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Roll Length | 650 m |
| Usage Type | Manual Grade |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Strap Width | 19 mm |
| Width | 12 mm |
Minimum order quantity: 50 Kg
Strapping rolls are made from PP materials. These strapping rolls are having more shining and strength so it is widely used in various industries as well as home applications.These box strapping have the highest strength and high length to weight ratio to give economical and efficient binder cord.Available : Fully automatic, semi automatic, manual natural m white opaque, coloured and printed.
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India