Our range of products include high density pu foam and colored high density pu foam sheet.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Form | Sheet |
| Thickness | 20 mm |
| Density | 40 D |
| Application | Sofa Seat, Mattress Core |
| Material | Pu Foam |
| Usage/Application | Sofa |
| Sheet Thickness | 50 mm |
| Grade | Medium |
| Compression Load | 120 N |
| Color | Yellow |
| Type | PU |
Minimum order quantity: 5 Piece
High Density PU Foam
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Foam Type | High Resilience PU |
| Density | 40 kg/m3 |
| Sheet Thickness | 50 mm |
| Usage / Application | Mattress |
| Sheet Length | 1800 mm |
| Sheet Width | 900 mm |
| Dimensions | 6x4 ft |
| Application | Mattress |
| Size | Single |
| Color | Pink |
| Thickness | 50 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India