Manufacturer of a wide range of products which include eva sheet eva foam, pu foam sheet, rebonded foam sheet and ld foam sheet for packaging.
₹ 100 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Density | 70 |
| Hardness | 25 Shore A |
| Usage/Application | Foot wear |
| Roll Length | 1mtr x 2mtr |
| Sheet Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Colors | Black , White |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Foam Type | PU Roll Foam |
| Density | 32 D |
| Usage / Application | Mattress |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Dimensions | 6x4 ft |
| Application | Packaging, Mattress, Automotive Seat, Furniture Cushion, Sofa Backrest, Sound Insulation |
| Size | Single |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Mattress |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 25 mm |
| Thickness | 100 mm |
| Features | Sofa , Mattress , Industrial Glass Protection |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2346 / Piece Get Latest Price
| Density | 100 kg/m3 |
| Size | Single Size |
| Form | Sheet |
| Application | Sofa Base, Mattress Core |
| Sheet Thickness | 50 mm |
| Usage / Application | Mattress |
| Sheet Length | 1830 mm |
| Dimensions | 6x4 ft |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Pattern | MultiColour |
| Packaging Type | Mattress |
| Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Density | 18 kg/m3 |
| Sheet Size | 3X6 |
| Foam Density | 10 |
| Thickness | 5 mm |
| Usage / Application | CONSTRUTION |
| Surface Finish | Plain |
| Dimensions | 6x3 ft |
| Application | Construction, Packaging, Automotive, Sports Flooring, Floor Underlay |
| Color | White |
| Size | Single |
| Brand | EPE |
| Packaging Type | sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
One of the most popular types of foam in the construction industry is EPDM foam, also known as ethylene propylene diene monomer foam. A type of closed-cell sponge rubber, this foam is highly flexible though also soft and elastic, making it a preferred foam for any kind of sealing application EPE foam sheets are also commonly used to preserve the painted surface of components. EPE foam sheets can also create packaging and cushioning for automobiles: Underlays, gaskets, seat cushion inserts, door liners, side/roof panels,
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India