Our range of products include ldpe stretch film, ldpe shrink film, wrapping stretch film roll and pvc stretch film.
₹ 109 / Kg Get Latest Price
| Width | 600 mm (24 inch) |
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 4 kg |
| Color | White |
| Length | 120 m |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Hand Stretch Film, Blown Stretch Film |
| Thickness | 15 MIC TO 75 MIC |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 117 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 90 mic |
| Width | 500 mm |
| Material | LDPE |
| Pattern | Plain |
| Form | Single Wound |
| Roll Length | 100 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/ Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
PVC Shrink Film - A type of shrink wrap used for various applications. The PVC stands for Polyvinyl chloride. Polyvinyl chloride is the third most-produced plastic in the world. PVC shrink wrap was the most commonly used shrink film until replaced several years ago by polyolefin (POF) shrink wrap.
Common Uses of PVC Shrink Film - PVC shrink wrap uses include packaging boxes, CD and DVD packaging, software, small canisters, and other non-edible items.
Drawbacks of PVC Shrink Film - Sealing Strength, storage issues, and sealing by-products are common drawbacks of PVC Shrink Wrap. The plasticizer in PVC Shrink wrap hardens in cold conditions and softens under hot conditions, therefore compromising the strength of the seal and the plastic. PVC shrink wrap also releases small quantities of hydrogen chloride into the air and carbon deposits onto the sealer. Proper ventilation is required when sealing PVC shrink wrap.
Polyolefin Shrink Film - A type of shrink wrap that has become the preferred choice for packaging products, both edible and non-edible. Polyolefin Shrink wrap is preferred for a variety of reasons, including fewer odors when sealed, stronger seal, and more flexible storage. Polyolefin shrink films do not have any chlorine; therefore, they do not produce hydrogen chloride gas. Polyolefin shrink wrap does not have any plasticizers, so the temperature is not an issue. Polyolefin can be stored in a wide range of temperatures and does not harden and soften in different environments like PVC shrink film₹ 104 / Kg Get Latest Price
| Film Type | Stretch Wrap |
| Length | 150 m |
| Roll Width | 200 mm |
| Material | LLDPE |
| Roll Length | 200 m |
| Usage | Industrial Pack, Pallet Wrap, Box Wrap, Luggage Wrap |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Cast Stretch Film, Specialty Stretch Film |
| Thickness | 15 MIC TO 75 MIC |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Application | Industrial Wrap |
| Length | 400 m |
| Grade | Industrial Grade |
| Thickness | 15 MIC TO 75 MIC |
| Width | 300 mm |
| Roll Type | Hand Roll |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India