Providing you the best range of plastic wrapping film, lldpe stretch film, pe stretch film, stretch film roll, pp stretch film and food grade cling wrap with effective & timely delivery.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Thickness | 51 |
| Roll Type | Hand Roll |
| Color | Transparent |
| Width | 100 mm |
| Pre Stretch | 300 % |
| Length | UP TO 1200 MTR |
| Brand | RG |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Size | 75 MM TO 2000 MM |
Minimum order quantity: 30 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Usage | Manual (Hand Roll) |
| Weight per Roll | 3 kg |
| Width | 12 inch |
| Length | 200 m |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 15 TO 150 MIC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Roll Type | Hand Roll |
| Thickness | 15 MIC TO 75 MIC |
| Width | 500 mm |
| Pre Stretch | 300 % |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 100 m |
| Usage | Furniture Wrap |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Kg
Stretch Wrap, also known as pallet wrap is a simple process of wrapping boxes or items that have been accumulated on a pallet and then pulled tightly together by the force of the film wrapped around the boxes or items. Our lines of stretch films are made for performance and value.
SPECIFICATIONS : .Width:50 mm to 3000 mmYield:up to 200% – 300%
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Material | LLDPE |
| Length | 150 m |
| Roll Type | Hand Roll |
| Thickness | 15MIC TO 75MIC |
| Width | 300 mm |
| Color | White |
| Pre Stretch | 300 % |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Cast Stretch Film |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Length | 200 m |
| Roll Type | Hand Roll |
| Thickness | 15 MIC TO 75 MIC |
| Color | Transparent |
| Width | 500 mm |
| Pre Stretch | 250 % |
| Roll Weight | 5 KGS |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Material | PVC |
| Roll Length | 300 m |
| Usage/Application | Food Wrapping |
| Brand | RG |
| Packaging Type | ROLL |
| Type | PVC |
| Size | 100 MM TO 300 MM |
| Features | FOOD PACKAGING VEGITABLE |
| Color | GOLD AND YELLOW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 310 / Roll Get Latest Price
| Material | PVC |
| Roll Length | 600 m |
| Usage/Application | Food Wrapping |
| Brand | RG |
| Packaging Type | ROLL |
| Type | PVC |
| Size | 100 MM TO 600 MM |
| Features | FOOD PACKAGING |
| Color | GOLD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 310 / Roll Get Latest Price
| Material | PVC |
| Roll Length | 600 m |
| Usage/Application | Food Wrapping |
| Brand | RG |
| Packaging Type | ROLL |
| Type | PVC |
| Size | 450 MM |
| Features | FOOD DAIRY PRODUCT PACAKAGING |
| Color | GOLD YELLOW |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Length | 100 m |
| Thickness | 15 mic |
| Width | 100 mm |
| Pattern | Plain |
| Form | Single Wound |
| Roll Length | 200 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
RG Enterprises offer high-quality LDPE Shrink Film. LDPE (Low-Density Polyethylene) Shrink Film is used for wrapping products across various industries such as pharmaceuticals, cosmetics, glass bottles, cans, tins, beverages, tetra packs, cartons, consumer durables, stationery and all sorts of industrial products.
RG ENTERPRISES specialty is to make tailor made products to suit the customer’s requirement. The products have high application shrink.
Vishal Mahajan & Pankaj Patil (Owner)
RG Polyplast Private Limited
Gat No 130, Borhadewadi, Moshi, Near Carnival Hotel, Near Carnival Hotel, Alandi
Pune - 412105, Maharashtra, India